Marilyn Manson tvrdí, že „Hudba je nejsilnější formou magie.“

Potřetí v řadě podpoří firma PLUS Lednicko-valtický hudební festival. Jedná se o festival snoubící klasickou hudbu s výjimečným prostředím historických budov lednicko-valtického areálu.

Jiří Partyka - ředitel LVHF      

Pro letošek si PLUSka vybrala koncert, který se bude konat 6. října 2023 ve zcela ojedinělých prostorách kostela sv. Jakuba Staršího v Lednici. Návštěvníci si budou mít možnost vyslechnout Reginu Coeli v podání Patricie Janečkové a chlapeckého pěveckého sboru Boni Pueri pod dirigentskou taktovkou Marka Štilce. Rozhodně si zážitek nenechte spolu s námi ujít. Bližší informace najdete ZDE.

První festivalový ročník se uskutečnil už v říjnu 2016 byl skromný a konal se ve zrekonstruovaných prostorách lednické i valtické jízdárny a hojná účast povzbudila organizátory pokračovat. Svou vysokou úroveň si festival udržel navzdory covidovým omezením v letech 2020 a 2021. Loňský ročník nepřímo ovlivnila válka na Ukrajině a situace s energiemi, která se dotkla i milovníků kultury. Jak se organizátorům akce daří a co chystají letos prozrazuje v krátkém rozhovoru ředitel festivalu Jiří Partyka.

Jak jste se dostal ke spolupráci s Pluskou?
S panem Josefem Anovčínem mi zprostředkoval schůzku přítel bývalé kolegyně. Ten má bratra, který ve firmě Plus pracuje. Plusky jsem si však všimnul ale už před tím, když v Lednici na náměstí vyrostl, hlavně díky ní, na nevzhledné budově obchodního domu krásný hotelový resort. Dnes k němu přiléhá Pivovar Lednice, který také patří k tomu dobrému, co v tomto městečku Pluska vybudovala.

K čemu obecně slouží finanční podpora sponzorů?
Podpora slouží k zajištění chodu festivalu. Tedy úhradě nákladů za hudebníky, produkci, nájem sálů a hudebních nástrojů, celkové administrativy, účetnictví, grafiky a tiskovin, květinové dekorace, ubytování, proma festivalu, autorských poplatků, dopravy, technického zajištění, brigádníků a dalších záležitostí, které čítají předlouhý seznam.

Jak se vám poslední ročník vydařil?
Bohužel jsme se loni potýkali s menší návštěvností v předprodeji, jelikož lidé začali šetřit, a to se týká nejen kultury. Na druhou stranu myslím, že pozitivních reakcí bylo více než v předchozím roce, což je pro mě po Vivaldiovském ročníku 2021 velké překvapení. Podporovatelé se nám začali hlásit sami, což je skvělé a dává mi sílu do další práce. Partnerů, kteří jsou s námi od začátku festivalu, si vážím, a proto mají oproti nově příchozím bonusy, které tento fakt zohlední. Jsem také rád, že i díky kvalitní hudbě a setkávání partnerů, regionálních institucí a velvyslanců z jiných zemí, což byly loni jihoslovanské národy. Vzniká tak propojení, o které jsem se od začátku festivalu snažil.

Co chystáte na tento rok?
Opět se budou konat koncerty v Lednicko-valtickém areálu a jeho blízkém okolí. Po koncertech ve vídeňských lichtenštejnských palácích, které jsme pořádali v minulých letech, připravujeme v příštím roce jeden z koncertů v Praze na Akademii múzických umění, která sídlí v jednom z objektů spjatým s rodem Lichtenštejnů. Na této škole jsem v minulosti studoval a budu rád, když lidé i v hlavním městě ochutnají umění současných nejlepších studentů i kouzlo našeho festivalu. Snad je to přiláká i do Lednicko-valtického areálu, kde to mám tak rád.

Děkujeme řediteli festivalu Jiřímu Partykovi, že si udělal čas a těšíme se na další zážitky.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku23. 3. 2023, 13:31