Naši klienti využívají FULL SERVICE

„Ocenil jsem přístup celého týmu,“ říká v rozhovoru Radoslav Hudák

Radoslav HudákRadoslav Hudák - šéf firmy Munters Czech s.r.o. - žije v Liberci, pracuje v Hodoníně. Posledních patnáct let pracoval v nadnárodních společnostech zaměřujících se na automotive. Před necelými dvěma lety ho ulovil headhunter jako nejvhodnějšího kandidáta pro švédskou pobočku v Česku budovanou na Moravě. 
Jak zástupce společnosti hodnotí spolupráci s firmami STAVEBNÍ FIRMOU PLUS, VHS UNI a VHS Břeclav a jak se firma „zabydlela“ v nově postavené multifunkční hale na Kapřiskách v Hodoníně? Přečtěte si v rozhovoru.

Během loňského roku pro vás naše firmy postavili na zakázku novou halu. Proč jste si pro spolupráci vybrali právě nás?
Jednalo se o regionální společnost, což z našeho pohledu bylo důležité. My jako firma se chceme etablovat v regionu, chceme o sobě dát vědět. Přišlo mi rozumné spojení v regionu zajeté společnosti versus nová firma, která do regionu přichází. Samozřejmě hrály roli i další faktory, jako je dostupnost pozemků a rychlost stavby, což byly jedny z klíčových parametrů.

Co na práci týmu našich pracovníků oceňujete?
Termín byl opravdu šibeniční a období výstavby bylo ovlivněno situací spojenou s covidem i tornádem. V té chvíli jsem nejvíce ocenil přístup vašich lidí. Celý tým lidí včetně pana Anovčína hledal řešení, ne výmluvy a problémy, jak se to někdy u jiných firem stává. Nikdo se nevymlouval na nedostatek stavebního materiálu ani na rostoucí ceny. Vše klapalo dle dohody.

Je něco, co se vám nelíbilo?
Myslím, že stavba se povedla. Nic zásadního se neřešilo.

Prostřednictvím nás jste využili, respektive nadále využíváte službu FULL SERVICE. Jak tuto službu z pohledu vaší firmy hodnotíte?
V tomto byznysu se pohybuji už přes dvacet let, takže službu znám, u velkých developerů jde o standartní přístup, na který jsem zvyklý. Nejsem si jistý, jestli tady v regionu máte, z tohoto pohledu, konkurenci. Za sebe můžu říct, že služba funguje dobře, nemáme žádné zásadní problémy. Myslím, že pokud byste chtěli službu ještě rozšířit, dá se nabízet i úklid nejen vnějších, ale i vnitřních prostor… ale to je vždy o domluvě s tím, kdo službu využívá.

Ze své pozice byste tuto službu ostatním doporučil?
Určitě ano. Klienti na to slyší, uvolňuje jim to ruce a mohou se pak plně věnovat své odborné práci. Navíc je možné předejít třecím plochám a dohadování, že se areál neudržuje tak, jak by se mělo.

V září jste halu slavnostně otevřeli. Bylo vše dle vašich představ?
Bylo. Trošku jsme měli strach z počasí, ale i to se povedlo. Pojali jsme to trochu jako slavnostní otevření fabriky, rodinný den a částečně i den otevřených dveří. A musím říct, že ne jenom my, ale i zástupci vedení, hosté a lidé z okolí, se shodli na tom, že akce se vydařila.

Jste v nových prostorách „zabydlení“? Máte zpětnou vazbu zaměstnanců, zda se jim tu líbí?
Každá změna na začátku bolí a je potřeba se s ní smířit. Někteří zaměstnanci dojíždí z větší vzdálenosti. Aby se jich náklady na dojíždění nedotkly, zajistili jsme firemní autobus, který lidi z okolí ráno sváží a odpoledne je zase rozveze. Každopádně jsme v nové, moderní fabrice, která je světlejší, lépe zateplená, čistá. Trošičku bojujeme jen se zadní částí haly, kde je prostor pro logistiku a nákladový prostor, odkud si dovnitř taháme trochu nepořádek. Ale to zase souvisí s tím, že zde bude navazovat nová hala a situace se tím vyřeší.

Co proti původním prostorám nejvíc oceňujete právě tady?
Hala je postavena přímo dle našich specifických požadavků, což zajišťuje efektivitu práce.

Kolik lidí teď zaměstnáváte?
Když jsem ve firmě začínal zhruba před necelými dvěma lety, bylo nás kolem osmdesáti. Teď je nás tady přes dvě stě. A pořád rosteme. Nejen co do počtu zaměstnanců, ale roste i objem výroby. Dnes jsme na trojnásobku toho, co bylo. V průběhu příštího roku se chceme dostat až k pětinásobku.

Takže stále nové posily hledáte?
Ano. A to v rámci celého spektra, na dělnické i na inženýrské pozice.

Co lidem nabízíte za benefity?
Je toho velká spousta: pět týdnů dovolené, penzijní připojištění, dotované obědy mají za dvacet dva korun, firemní autobus, o kterém už jsem mluvil a který jsme schopni zajistit i pro pracovníky od Kyjovska či i ze Slovenska. Platově jsme konkurence schopní, ve většině případů platíme líp než automotive firmy.
Navíc, jsme švédská společnost a snažíme se dbát na to, aby lidé pracovali v příjemném pracovním prostředí, aby měli kvalitní vybavení, klademe důraz na bezpečnost a snažíme se být zaměstnavatelem, který nabízí „worklife balance“.

Co znamená, že u vás dbáte na worklife balance?
Snažíme se udržovat rovnováhu mezi prací a volným časem. Nepřetěžovat zaměstnance. V kancelářích je zavedena i flexibilní pracovní doba a home-office.

Zmínil jste, že jste švédská firma. Máte i firemní výuku angličtiny?
Ano, máme. A je dostupná pro všechny, kdo ji potřebují dnes a denně, i pro ty, kdo o výuku mají zájem.

Co myslíte, že je pro zaměstnance nejvíc motivační?
Tady si možná budu trošičku protiřečit. Zaměstnancům dáváme opravdu spoustu benefitů, ale v tomhle regionu lidé slyší primárně na peníze. Dobrý plat je největší motivace, všechny ostatní benefity jsou druhořadé. Tedy aspoň z našich zkušeností. U pracovníků v kancelářích je důležitý i důraz na „worklife balance“, který jsem už zmínil. A pro všechny je myslím důležité i to, že jsme stabilní firma a dáváme určitou jistotu zaměstnanosti.

Vy sám žijete v Liberci. Proč jste se rozhodl pro práci tak daleko od bydliště?
Je to náročné s ohledem na soukromý život. Ale pro mě osobně a profesně to byla výzva. Dostal jsem možnost přetvořit firmu, vybudovat nové prostory, zvýšit výrobu.

Máte další výzvu, kterou byste si rád splnil?
Další výzvou bude druhá fáze výstavby. Ani ne tak po stránce technické, jako po stránce zvýšení objemu výroby.

A je možné další zvyšování objemu výroby?
Teď ano. Většina baterií se vyráběla v Asii. Covid situaci rozvířil a nyní se firmy snaží lokalizovat výrobu na kontinenty. Spousta firem přesunuje výrobu a vytváří si pobočky v Evropě, v Americe. Snaha přecházet na elektromobilitu sebou nese rostoucí poptávku po bateriích a my se na této vlně vezeme a snažíme se vyrábět. Přitom připravujeme i další produktové řady. Máme nové prototypy, které fungují velmi dobře, a na stole jsou i další objednávky. V každém případě nechceme zůstat jen v batery byznysu, máme široký záběr i do oborů farmaceutických, potravinářských, přes technické a automotive společnosti. Obsáhneme i laborky, univerzity…. Portfolio je široké.

Spolupracujete i se středními a vysokými školami?
Ano, postupně spolupráci se středními školami i dvěma univerzitami v Brně navazujeme. Spolupráci chceme rozjíždět víc tak, abychom středoškolákům mohli nabízet uplatnění u nás ve firmě.

Ale pojďme od byznysu… pomalu se blíží závěr roku. Jak obvykle trávíte Vánoce?
Letos se chceme jet ohřát k moři. Jinak ale obvykle jezdíváme do hor. Jsme i s partnerkou milovníci extrémních sportů. V každém případě si odpočineme.

Děkujeme Radoslavu Hudákovi za příjemný rozhovor, přejeme jemu i zaměstnancům Munters Czech, ať se jim v nových prostorách daří. 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku29. 11. 2022, 16:23