Polyfunkční dům: rychle, ekonomicky a na míru majitelům

Stavbu polyfunkčního domu v Hodoníně odstartovala firma Plus v listopadu loňského roku.  Zvolená technologie výstavby umožní dokončit a předat novému majiteli, firmě JPD Hodonín, hrubou stavbu včetně střechy zhruba v polovině letošního roku.

Polyfunkční dům Hodonín

S přípravou plochy pro samotnou výstavbu začala firma Plus v listopadu 2022. „Během prosince byly navrtány piloty a od února probíhá montáž železobetonového prefabrikovaného skeletu. Od koncem března už budou Plusáci aplikovat podkladní beton v přízemí, vyzdí obvodové zdivo a příčky v jednotlivých patrech a zhotoví střechu,“ zhodnotil situaci Dušan Bellay, hlavní stavbyvedoucí Stavební firmy Plus.

Stavba doslova roste majitelům před očima. Polyfunkční dům je koncipován do tří nadzemních podlaží s parkovištěm ve dvoře objektu a tělocvičnou ve druhém podlaží. Prostory domu jsou připravovány pro komerční využití.

Celý objekt je kvůli pískovému podloží, typickému pro Hodonín, založena na hlubinných pilotech. Dům má netradiční lichoběžníkový tvar a je zajímavý i výškovou členitostí ustupujícího třetího nadzemního podlaží. Z důvodu efektivity byla řada monolitických modulů nahrazena prefa skeletem vyrobeným na míru. „Co oceňuji, je dobrá spolupráce s investorem. Velmi zajímavě bylo řešeno atypické schodiště z prefa dílů či náhrada výtahové šachty betonovým modulem, stropní monolitická deska byla nahrazena filigrány. Použitím filigránových desek se eliminuje provádění bednění a převážná část armovacích prací, což umožní další urychlení výstavby,“ pochvaluje si práci v terénu Milan Trachtulec, stavbyvedoucí Stavební firmy Plus, který má za sebou více než čtyřicetiletou praxi ve stavebnictví.

Celkově bude budova postavena na 509 m2 zastavěné plochy, obestavěný prostor činí 5.090 m3 a podlahová plocha zabere 956 m2. Stavba je umístěna na 27 pilotech o průměru 90 cm. „Během výstavby zatím nenastaly žádné zásadní problémy, které by stavbu zpomalily či průběh zkomplikovaly,“ konstatoval dosavadní průběh Dušan Bellay.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku24. 3. 2023, 13:07