Vránův mlýn v Břeclavi

Začátkem letošního roku změnil Vránův mlýn (zvaný také Zámecký mlýn) svého majitele. Nyní připravuje firma Plus jeho znovuzrození.

Od roku 1867 ho provozovala firma Hoffmann a synové a v roce 1919 byl pronajat mlynáři Janu Vránovi z Moravské Nové Vsi. V padesátých letech bylo jeho provozování ukončeno a mlýn dlouhou dobu chátral. Svým špatným technickým stavem se stal nebezpečným pro okolí i děti a původní majitel se rozhodl areál prodat.

Poměrně dlouhou dobu byl objekt nabízen ve veřejné nabídce k prodeji. Až začátkem letošního roku se stala jeho novým majitelem, naše sesterská společnost RESORT ZÁMECKÝ MLÝN s.r.o. Ta pověřila STAVEBNÍ FIRMU PLUS kompletní realizací revitalizace areálu.  „Město kvitovalo s povděkem, že jsme se rozhodli objekt koupit a vzniklou situaci řešit. Díky rychlému jednání našeho projekčního týmu se podařilo poměrně rychle vyřídit nezbytný demoliční výměr. V této chvíli je již zbořena polovina objektu,“ vysvětlil Jiří Šetina, vedoucí úseku Developmentu STAVEBNÍ FIRMY PLUS. Demolice zbývající části bude s ohledem na výšku budov a jejich umístění náročnější a je plánována na druhou polovinu letošního roku, aby práce neomezovaly aktivity v okolí.

Záměrem firmy Plus je vystavět na pomezí Lednicko-valtického areálu komplex pro atraktivní bydlení, a to na zhruba pěti tisících metrech čtverečních. „Jedná se o náš vlastní developerský projekt. Nyní nás čeká zhruba rok a půl projektování. Chceme vytvořit skutečně moderní areál, který bude respektovat okolí a stávající zástavbu,“ vysvětluje Jiří Šetina. Celý projekt by měla zvládnout firma PLUS vlastní činností v rámci služby FULL SERVICE, což zahrnuje kompletní realizaci stavby od studie přes projektovou dokumentaci, vyřízení stavebního povolení, realizaci stavby až po závěrečný pozáruční servis. Výstavba by měla trvat další dva roky a její rozpočet se předpokládá ve výši zhruba 350 milionů korun. V této chvíli je příliš brzo se bavit o tom, jestli zde budou vybudovány byty k prodeji či pronájmu, o tom všem rozhodne čas a aktuální situace v době, kdy bude areál vybudován.  „Hlavní myšlenkou je vytvořit a zanechat za sebou stavbu, která bude nejen plně funkční a moderní, ale bude přínosem občanům města,“ doplnil Jiří Šetina.

O tom, že firma Plus myslí skutečně i na detaily svědčí i fakt, že v podzemí resortu bude vybudováno zhruba sedmdesát parkovacích míst. Tato obrovská garáž by mohla být současně krytem. „Dnes už se běžně kryty civilní obrany nebudují, ale naše parkování a přístupy do garáží budou i na tuto možnost modifikovatelné a v případě nutnosti použitelné. Současně chceme využívat tepelných čerpadel, aby byl resort efektivním a soběstačným domem,“ doplnil Jiří Šetina.

A jak bude celá stavba vypadat? „Silueta původních staveb bude zachována. Nové naplnění potenciálu místa přinese i lávka přes vodní plochu, která mlýn obklopuje. Lávka propojí oba břehy z jižní strany, umožní přístup do kavárničky nad vodou, která zde bude vystavěna a zkrátí cestu do centra města,“ řekl Jiří Šetina.

Připravovaný projekt výstavby nového Vránova mlýna má všechny předpoklady pro to, aby v sobě spojil estetiku a výjimečnost prostředí s efektivními a moderními technologiemi a zajistil svým obyvatelům bezpečí a komfort. Díky vnitrobloku, který se výstavbou vytvoří, bude zajištěn také prostor pro aktivity dětí a komunity, která zde bude bydlet.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku23. 6. 2022, 10:53