Vzdělávání krok za krokem

Firemní vzdělávání je důležité nejen v naší firmě. I proto jsme se rozhodli hned začátkem roku věnovat pozornost rozvíjení tzv. soft skills. Zaměřili jsme se na komunikaci, týmovou spolupráci, inspirativní řízení, kreativitu, empatii, řešení problémů, časový management, etiku a profesionalitu. A kde jinde hledat inspiraci než u jednoho z českých velikánů – Tomáše Bati.

Gabriela Končitíková_2_1 SOkA Zlin, sbirka_fotografii_zlin, obalka c. 91, por. c. 2 Přednáška 16. 1. 2024

Přednáška proběhla v polovině ledna v příjemném prostředí Pivovaru Lednice a přednášející – jedna z největších znalkyní tématu Tomáš Baťa v Česku – Gabriela Končitíková nám zajímavým způsob představila hlavní myšlenky Baťova soustavy řízení. Zda se ona sama řídí Baťovými pravidly a jak se jí to v praxi daří, jsme se jí hned po přednášce zeptali.

Krok za krokem s geniálními myšlenkami českého velikána

Gabriela Končitíková v Nadaci Tomáše Bati působí od roku 2016 a od loňského února je ředitelkou této nadace. Několik let se zabývá tématem Tomáš Baťa, je uznávanou lektorkou a spisovatelkou odkazu filozofie Baťa. V rámci své odborné činnosti se věnuje možnostem aplikace Systému řízení Baťa do současného podnikatelského prostředí.

Jak dlouho už se tématem Tomáš Baťa zabýváte?
Už dlouho. Letos je to sedmnáct let.

Jak jste se k tomu dostala?
Při studiu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, na Fakultě humanitních studií jsem zpracovávala bakalářskou práci na téma Sociální systém ve firmě Baťa. Tehdy mě nadchlo, jak dokonale toto téma měl Baťa propracované, i když sociální péče nebylo jejich prioritou. Díky této práci jsem měla také příležitost potkat se s absolventy Baťovy školy práce. Jim bylo v té době už devadesát let a mně dvacet. Když k Baťovi nastupovali, všichni si mysleli, že budou šít boty, ale on je spíš připravoval na život.

Jak to myslíte?
Museli se učit spořit, vzdělávali se v oboru psychologie, komunikace, probírali dějiny umění. Přiznám se, že mě ti lidé při osobním setkání skutečně nadchli svou životní energií. Poprvé v životě jsem měla možnost mluvit s lidmi, kterým zestárlo tělo, ale nezestárla jim mysl a oči. Fascinovalo mě to a studovala jsem problematiku hlouběji a hlouběji. Začala jsem sbírat staré artefakty, noviny, setkávat se s dalšími lidmi a čím dál víc jsem pronikala do baťovské problematiky od sociálního systému, přes zdravotní systém, vzdělávání, přístup lidí k práci a personalistiku až k ekonomickým tématům.

Asi ten Baťovský přístup nese ovoce, protože při přednášce působíte jistě a sebevědomě. Jste vůbec ještě z něčeho nervózní?
(směje se) Bývám nervózní úplně vždycky. Před každou přednáškou. Pokud působím jistě, tak to je spíš moje nadšení z tématu, které přednáším. Musím přiznat, že mě to baví. Těším se na každou přednášku, kdy budu moct myšlenky Bati předat. Ale cítím současně i odpovědnost a nervozitu z obavy, aby to posluchače chytlo a bavil je výklad.

A vám se někdy stalo, že by to posluchače nebavilo?
Jsou to ojedinělé případy, ale už se to stalo. Je to dáno tím, že v některých firmách má šéf rád myšlenky Tomáše Bati, ale nedokáže to nadšení předat svému týmu a ten to pak nebaví. Někdy mají lidé také předsudky, nebo jim vadí skutečnost, že by museli začít sami u sebe. S takovým publikem se pak těžko pracuje. Nebo se najde mezi posluchači narušitel, který to svými připomínkami kazí všem ostatním… To je pak pro mě těžší a musím si posluchače získat.

Takový nepříjemný zážitek může mít vliv na další práci. Jak se s tím vyrovnáváte?
Učím se na takové zážitky nefixovat. I když se mi stane taková nepříjemnost, musím si baťovsky říct, že je to jen výjimka. 

Takže vás to neodradí?
Ne, vůbec… Bylo by to vůči ostatním, koho Baťova filozofie zajímá, nespravedlivé.

Která z myšlenek vás osobně nejvíc inspiruje?
V každém životním období jiná. Je to postupné. Je to jako s hesly nebo baťovským desaterem, jedno vám rezonuje v té určité době a až ho zpracujete, posunete se zas k jinému.
Dřív to byl úplný základ: naučit se pravidelně jíst, dodržovat pitný režim a spát. Tohle jsem si musela nastavit, když jsem začala ředitelovat nadaci, abych nebyla na ostatní protivná, protože jsem se třeba neměla čas najíst. Navíc tohle všechno jsou věci, které můžu sama ovlivnit… kromě toho spánku.
V této chvíli pracuji na tématu lidské energie. Je to dáno tím, že v pracovním životě jedu nadoraz. Zákonitě mě to v určitém okamžiku vypne… Učím se s tím pracovat. Říkám si, že rodina a moji blízcí si zaslouží víc než zbytky energie. Výzvou pro mě je skončit baťoviny ve čtyři nebo v pět hodin odpoledne a pak se věnovat rodině. A když náhodou práci přetáhnu, nedělat si výčitky. Tak začnu zase na druhý den o něco později a jdu si ráno třeba zacvičit nebo se věnuju sobě. Posunuju si režim tak, abych fungovala bez výčitek.

Daří se vám to?
(směje se) Odpočívat a umět vypnout – je pro mě problém. Když svou práci milujete, je to prostě těžké. Musím o víkendu úplně natvrdo zavřít notebook a neřešit nic. Uklidňuje mě to, že i Baťa říkal, že všechno chce svůj čas.

Máte nějaké předsevzetí na tento rok?
Mám. Vychází z myšlenek, které byly u Bati určené pro obchodníky. Říkal, že když obchodník někam služebně jede, měl by si sebou zpátky přivést kromě objednávky nebo uzavřeného obchodu i zážitek… Konkrétně to znamená to, že když někde budu přednášet mimo Zlín, obohatím se o zážitek. Líbí se mi architektura, mám ráda muzea, kavárny, někde si dopřeju dobré jídlo… Jinak bych jen pracovala.
To je můj plán pro tento rok a poprvé jsem si ho zkusila právě při přednášce u vás v Lednici.

A co jste měla v Lednici za zážitek?
Byly hned dva. Jednak jsem absolvovala prohlídku vašeho pivovaru a druhý zážitek byl, že jsem vyběhla na lednickou rozhlednu na kolonádě.

Tak to je skvělé. A jak se vám náš resort s pivovarem líbil?
Byla jsem nadšená nejen z prohlídky a pivovaru, ale i z výkladu vašeho kolegy. Dokonce jsem se rozhodla, že do Lednice časem vyrazím i na víkend :-)

Děkujeme za krátký vhled do pracovního života Gabriely Končitíkové. Přejeme hodně zajímavých zážitků nejen při cestování, ale i při předávání myšlenek Tomáše Bati dalším zájemcům.

Kromě toho, že posluchači ocenili zapálení a obrovský přehled Gabriely Končitíkové, odnášely si sebou i zajímavé myšlenky a předsevzetí. Byly to například:
?
Svět Vás nikdy nebude posuzovat podle toho, čím jste mohli být a nikdy nebyli, nýbrž podle toho, čím opravdu jste.
?Nechci slepě kopírovat Baťu, ale určitě bych chtěl být na sebe náročnější a dělat minimálně jeden dobrý skutek denně.
?Když lidé mluví o nemožnostech, hledej možnosti.
?Úspěch začíná odvahou.
?Baťovská zásada: „Každý den zažít pocit z úspěchu.“
?Když neznáš – naučíme Tě.“ – „Když nerozumíš - vysvětlíme Ti.“ – „Když nemůžeš - pomůžeme Ti“. – „Když nechceš - rozejdeme se.“
?„Odpovědnost všech za všechno je odpovědnost nikoho za nic.”
?Hesla pro fungování týmu: transparentnost (myšlení, vyjadřování, konání), sdílení informací, mravnost chování.
? ...a mnoho dalších.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku5. 2. 2024, 10:50